Jaunie projekti pret vecajiem. Kuru izvēlēties?

Ikviens, kurš kādreiz ir bijis mājokļa meklējumos, zina, cik laikietilpīga ir tirgus izpēte, iespējamo atrašanās vietu un to priekšrocību un trūkumu salīdzināšana pirms gala lēmuma pieņemšanas. Tomēr ne katram ir ienācis prātā meklēšanā izmantot tā saucamos lielos datus, lai iegūtu labāku priekšstatu par sev interesējošo īpašumu vērtību. Mums internetā ir pieejams pārsteidzoši daudz informācijas, lai radītu izpratni par to, kuri mikrorajoni un māju projekti ir finansiāli izdevīgāki un pieejamāki, tāpēc mūsu komanda ir veikusi lielo datu izpēti un radījusi pāris infografikas, kas atspoguļo šī brīža situāciju nekustamā īpašuma tirgū un sniedz ieskatu tajā, kādi mājokļi tev ir pieejami tieši tagad.

Lai uzzinātu konkrēta dzīvokļa dzīvokļa vērtību, spied šeit.

Jo vairāk pirkumu, jo augstāka tirgus vērtība

Ekonomikas pamatteorija nosaka, ka pieprasījums ir tas, kas nosaka cenas paaugstināšanos. Šis princips attiecas arī uz piedāvājumu nekustamā īpašuma tirgū – jo vairāk pirkumu tiek veikti vienā apvidū, jo dārgāki būs tajā pieejamie dzīvokļi. Protams, tas ne vienmēr būs šķērslis tiem, kuri ir noskatījuši īpašumu konkrētā mikrorajonā. Dati, ko mēs ieguvām no publiskajiem avotiem, rāda, ka Rīgas centrā aizvien ir lielākais un, likumsakarīgi, arī dārgākais mājokļu piedāvājums. Augstākā cena ir dzīvokļiem, kas atrodas renovētajos projektos, kā arī jaunajos un pirmskara ēku projektos. Renovētās mājas ir populāra izvēle to vēstures un elegantā, autentiskā izskata dēļ. Bieži vien dzirdēts, ka renovētās un pirmskara laika mājas ir ar katra ar savu unikālo stāstu, kas neapšaubāmi ietekmē arī tajās esošo mājokļu cenu. Centrs ir un vienmēr būs starp dzīvošanai dārgākajām apkaimēm pilsētā, jo nodrošina labas transporta iespējas gan pilsētas robežās, gan ārpus tās, ir mājvieta daudzu lielo uzņēmumu birojiem u.c.

Pēdējā laikā arvien pieaug interese par dzīvokļiem mierīgos rajonos ārpus centra, kuru tuvumā atrodas parki un kas ir ērti sasniedzami ar sabiedrisko transportu. Labs piemērs ir Grīziņkalns un Avotu ielas apkaime, kurā pēdējo mēnešu laikā vērojams visai liels dzīvokļu piedāvājuma pieaugums. Šajā apvidū īpaši populāras ir pirmskara laika ēkas. Līdzīga situācija novērojama Pļavniekos – mikrorajons atrodas diezgan tālu no centra, taču tajā ir ļoti laba infrastruktūra un pēdējo gadu laikā tieši šeit uz uzbūvēts ļoti daudz jauno projektu. Pļavniekos šobrīd ir trešais plašākais dzīvokļu piedāvājums pilsētā un visvairāk dzīvokļu pieejams tieši 602. un 467. sērijas mājās, kas ir nedaudz vecākas, bet uzskatāmas par ilgdzīvotājām -šis fakts ļauj šiem ēku projektiem ierindoties starp pirkšanai un īrei visbiežāk izvēlētajiem.

Populārāko mikrorajonu sarakstā ierindojas arī Jugla un Šķirotava. Lai gan apkaimes atrodas visai tālu no centra, tajā ir pieejami izdevīgi darījumi pirmskara, jaunajos un mazģimeņu projektos.

Kā atrast labāko piedāvājumu sev?

Neatkarīgi no tā, vai plāno ņemt aizdevumu vai esi gadiem ilgi krājis mājokļa iegādei, mums visiem ir pieejams ierobežots budžets. Tev ir labi zināms, cik daudz esi gatavs maksāt par dzīvokli, un vēlies zināt, kāda tipa mājas un projekti atbilst tavām finansiālajām iespējām. Šāda informācija ir nozīmīga, jo ļauj tev uzreiz saprast, kādiem piedāvājumiem tirgū pievērst uzmanību, lai par pieejamajiem līdzekļiem iegūtu labāko iespējamo vērtību. Nesen mēs apkopojām statistiku par tirgū pieejamo mājokļu projektu cenām kvadrātmetros, sākot no jaunajiem, līdz padomju laika un pirmskara projektiem. Mēs aprēķinājām katra ēku projekta cenas mediānu, kā arī atspoguļojām zemāko un augstāko tirgus vērtību 25% dzīvokļu no kopējā piedāvājuma, lai interesentiem demonstrētu aptuveno cenu amplitūdu katrā no projektiem. Iespējams, kādu no jums pārsteigs tas, ka jaunie, nupat uzbūvētie projekti nav paši dārgākie. Patiesībā, visvērtīgākie, tātad arī visdārgākie ir dzīvokļi renovētajās ēkās. Lielākoties augsto vērtību nosaka tieši mājas atrašanās vieta, tās vesture un fakts, ka tās ir atjaunotas un pilnībā sagatavotas dzīvošanai modernajā laikmetā. Šādiem projektiem cenas mediāna ir ap 1800 eiro kvadrātmetrā, kamēr jaunajiem projektiem tā ir ap 1500 eiro. Finansiāli daudz pieejamāki ir projekti pirmskara laika mājās, kuros cena par kvadrātmetru ir no 700 līdz 1600 eiro.

Lētākie tirgū pieejamie dzīvokļi šobrī ir mazģimeņu projektos (pārsvarā tās ir 5 līdz 9 stāvu ēkas), privātajos un tā saucamajos lietuviešu projektos. Cenas mediāna katrā no tiem ir aptuveni 750-850 eiro par kvadrātmetru.

Katram no šiem projektiem ir savas priekšrocības un trūkumi, ko vērts ņemt vērā, izdarot gala lēmumu par īpašuma iegādi vai izīrēšanu. Daudzos centrā esošajos projektos nav pieejama autostāvvieta, un spēkrata atstāšana uz ielas var prasīt papildu izmaksas, tomēr ēkas lielākoties ir ļoti labā stāvoklī. Jaunie projekti būs lieliski piemēroti tiem, kuri vēlas būt pirmie dzīvokļa saimnieki un iekārtot mājokli no nulles. Arī autostāvvietas jautājums jaunajos projektos ir atrisināts veiksmīgi, jo daudzviet ir pieejamas ērtas pazemes vai iekšpagalma autostāvvietas. Lielākais mīnuss, izvēloties šādu ēku, varētu būt vien tas, ka visas problēmas, kas laika gaitā tajā varētu rasties, varētu tikt risinātas ilgāk, kamēr vecajos māju projektos vairums problēmu jau kādreiz ir piedzīvotas un apsaimniekotājiem uzreiz ir skaidri soļi to operatīvai novēršanai.

Arī, izvēloties maciņam draudzīgāku mājokli, ir jāņem vērā vairākas lietas. Piemēram, lietuviešu projektos tev nebūs pieejams lifts, kas ir nozīmīgs elements jaunajām ģimenēm ar maziem bērniem un senioriem. Arī mazģimeņu projektos var nākties piedzīvot dažādus nepatīkamus atgadījumus, taču padomju laikā būvētās ēkas lielākoties tiek uzskatītas par izturīgākajām. Šie un vēl vesela virkne faktoru ietekmē dzīvokļa gala cenu, un reizēm nākas saskarties ar to, ka īpašuma vērtību nosaka, ņemot vērā ne tikai dzīvokļa fizisko stāvokli, bet arī lērumu emocionālo faktoru. Un tomēr, pat zinot šo, ir svarīgi izprast šī brīža situāciju nekustamā īpašuma tirgū, lai izvērtētu tev pieejamos variantus un atrastu savam budžetam atbilstošāko un labāko risinājumu. Labā ziņa ir tā, ka tev ir pieejams milzīgs informācijas daudzums, lai tu spētu analizēt piedāvājumus saviem spēkiem, un Vartus ir tikai viens no tiem, tapēc droši apmeklē mūsu mājaslapu un sazinies ar mums, kad vien tev rodas kādi ar mājokļa vērtības noteikšanu saistīt jautājumi. Mēs ar prieku palīdzēsim!

Discover     Statistics     Estimate     Blog     About